The Governing Body of St Michael's School

The Governing Body of St Michael's School is responsible for the overall strategic direction of the school. It is made up of 16 governors.  There are four foundation governors appointed by the Diocese; one appointed by the Local Authority; two elected by parents; the Head Teacher (ex officio); one elected by staff and nine co-opted by the Governing Body deemed to have the skills and experience to contribute to the effective governance and success of the school.  We also have two Associate Governors who support the Governing Body with specific expertise and experience.  The governing body has representatives from all sections of the school community, including the church, teaching, industry, finance, legal, human resources, facilities, catering, computing, science, local youth groups, parish council and parents.
 
The Full Governing Body meets three times a year and a further five committees meet regularly throughout the year - Curriculum & Achievement; Strategic; Finance, Staffing & Pay; Property & Health and Safety;  Foundation & Pastoral

The Governors produce a Annual Statement outlining their work during the past year. The most recent Annual Statement (2017-18) can be found below, or can be accessed by clicking here

 

Chair of Governors:         Mr Malcolm Fiddler

Vice Chair of Governors: Mr Luke Hitchin

Safeguarding Governor: Mrs Hannah Hayes

Clerk to the Governors:   Ms Lyn Nutland

Contact:  c/o The School Office  Tel:  01454-866781/2   

 

Please see below for a full list of governors, details of committee membership, attendance, and register of interests.

 

Governor Information Issue 1

2017-8-governor-information-Issue1.docx

 

 

Name

Category

Appointing

Body

Term of Office

Committee Membership

Additional Responsibilities

(Link Role)

No of Meetings Attended

Register of Interests

2017-8

Business & Pecuniary Interests

Governor at another educational establishment

Relationship

with staff members

Malcolm Fiddler (FGB Chair)

(Chair of Curriculum & Achievement)

(Chair of Strategic Group)

Co-opted

Governing Body

01/09/2015-

31/08/2019

Finance, Staffing & Pay/

Curriculum & Achievement (Chair)/ Strategic Group

Enrichment

15/15

None

-

-

Mark Freeman

Headteacher

Governing Body

Ex-Officio

Finance, Staffing & Pay/Pastoral & Foundation/

Property, Catering & H&S/ Strategic Group

 

17/17

None

-

-

Debbie Abbott (Deputy Head)

(voting rights)

Associate

Governor

Governing Body

20/05/2015-

19/05/2019

Curriculum & Achievement

English

7/7

 

 

None

-

-

Margrielle Blake

Parent Governor

Governing Body

01/09/2015-

16/05/2018 

Curriculum & Achievement

Sport

4/5

None

-

-

Alix Evans

Parent Governor

Governing Body

15/05/2018

14/05/2022

Curriculum & Achievement

Mathematics

1/1

 

 

 

Sarah Bradley

(Head of KS1)

(voting rights)

Associate Member

Governing Body

20/05/2015-

19/05/2019

Curriculum & Achievement

EYFS Early Years Foundation Stage

1/5

None

-

-

Martin Fackrell

(Chair of Property, Catering & H&S)

 

Parent Governor

Governing Body

 

16/05/2014-

15/05/2018

Property, Catering & H&S/ Strategic Group

 

1/5

 

None

-

-

Hannah Hayes

Parent Governor

Governing Body

15/05/2018

14/05/2022

Pastoral & Foundation

Safeguarding & Attendance

1/1

 

 

 

Martyn Fraser

(Chair of Finance, Staff & Pay)

Co-opted

Governing Body

18/01/2015-

17/01/2019

Finance, Staffing & Pay / Strategic Group

 

9/11

None

-

Wife  - Teacher

Claire House

Co-opted

Governing Body

28/03/2017-27/03/2021

Curriculum & Achievement

EYFS

6/7

 

Play House Childcare

-

-

Claire Locke

Staff

Governor

Governing Body

19/01/2018

18/01/2022

Property, Catering & H&S

 

6/6

 

None

-

Mother -Teaching Assistant

Andy Phelps

LA Governor

LA Appt

06/04/2018

05/04/2022

Property, Catering & H&S

Health & Safety

5/6

 

Scouts

-

-

Tanu Singh

Co-opted

Governing Body

01/09/2015-

31/08/2019

Finance, Staffing & Pay

 Diversity

4/8

 

None

-

-

Michelle Stephens

(Head of KS2)

(voting rights)

 

Associate Member

Governing Body

20/05/2015-

19/05/2019

Property, Catering & H&S

Mathematics

5/6

 

None

-

-

Alistair Watt

Co-opted

Governing Body

01/09/2015-

31/08/2019

Finance, Staffing & Pay

Training, CPD & Appraisal

3/8

 

None

-

-

Vacancy

Co-opted

 

 

 

 

 

 

 

 

Kate Williams

Co-opted

Governing Body

26/01/2016-

25/01/2020

Pastoral & Foundation

PSHE, SMSC & RE

 

5/6

None

-

-

Charlotte Woods

Co-opted

Governing Body

01/09/2015-

31/08/2019

Curriculum & Achievement

English

6/7

 

None

-

-

Luke Hitchin

(FGB Vice Chair)

(Chair of Pastoral & Foundation)

Foundation

Diocesan Executive Board

28/01/2013-

27/01/2017

Strategic Group/

Pastoral & Foundation

 

5/9

None

-

-

Simon Jones

 

Foundation

Diocesan Executive Board

Ex-Officio

Strategic Group/

Pastoral & Foundation

 

2/9

 

None

-

-

Karen Parrish

Foundation

Diocesan Executive Board

01/09/2015-

31/08/2019

Pastoral & Foundation

SEND & Pupil Premium

5/6

None

-

-

Donna Pilch

Foundation

Diocesan Executive Board

22/02/2016-31/08/2020

Pastoral & Foundation

Collective Worship

5/6

None

-

-